Tomáš Liška

Tomáš Liška (foto Jan Tichý)Svou hudební dráhu začíná v 18 letech hrou na basovou kytaru. Od roku 2000 se věnuje studiu hry na kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka ( KJJ ) v Praze u prof. Petra Kořínka. V roce 2004 zakončil studium na KJJ a téhož roku je přijat na jazzovou V.O.Š. Jaroslava Ježka k prof. Jaromíru Honzákovi.

2005 – zúčastňuje se finále jazzové soutěže Getxo Jazz ve Španělsku s triem Davida Dorůžky, se kterým pravidelně spolupracuje dodnes.

2007 – účastní se mezinárodního jazzového workshopu v polském Lesznu pod vedením předních polských jazzových osobností jako Michal Tokaj, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Michal Baranski a Lukasz Zita. Zde je oceněn titulem nejlepšího basisty workshopu.

2008 pravidelně spolupracuje s vynikající interpretkou jihoamerické hudby – Martou Topferovou.

2008 – účastní se masterclass workshopu v Itálii, pod vedením předních amerických jazzových osobností, jako je Joey DeFrancesco, Benny Golson, Bobby Durham, Jimmy Cobb, Alberto Marsico a Buster Williams. I na tomto workshopu je oceněn jako nejlepší basista dílny.

2009 – se účastní se skupinou Points 22. finále mezinárodní sotěže jazzových standardů v polské Siedlci a získávají cenu poroty.

2009 – získává PRVNÍ CENU na mezinárodní soutěži instrumentalistů v polské Lomze. Jako jediný ze soutěžících vystupuje sólově!

2009 – s kapelou Points vyhrává, jako první v České republice, prestižní mezinárodní jazzovou soutěž ve španělském Getxu! Do finále se Points dostali výběrem z více než 80 nahrávek z celé Evropy, Středního východu a Ruska. Tímto vítězstvím si zajistili účast na festivalech po celé Evropě.

2009 – získává cenu nejlepšího basisty na prestižní soutěži v belgickém Hoeilaartu. Points získali celkově druhé místo a trumpetista Miroslav Hloucal nejlepšího sólistu soutěže.

2009 – vydává u vydavatelství Animal Music své debutové CD pod názvem Invisible World. K nahrávání oslovuje Davida Dorůžku na akustickou kytaru, Daniele di Bonaventuru na bandoneon a hosty Tomáše Reindla na tabla a zpěvačku Martu Topferovou.

2010 – album „Invisible World“ je vybráno Českou Jazzovou Společností jako druhé nejlepší album roku 2009. Porota je složená z více než 60 předních českých hudebníků, jazzových dramaturgů, nahrávacích společností, producentů, publicistů a hudebních managerů.

2010 – album „Invisible World“ získává nominaci na hudební cenu Anděl 2009 v kategorii Jazz & Blues.

2010 – jako člen skupiny Druhá tráva absolvuje v následujících dvou letech několik turné po USA

2011 – se skupinou Druhá tráva natáčí alba Marcipán z Toleda a Shuttle To Bethlehem, která jsou více než kladně přijata veřejností a odbornou kritikou. Album Marcipán z Toleda získává cenu kritiků – Anděl 2011.

2012 – vydává album Daily Specials s americkým kytaristou a producentem Stevem Walshem.

2012 – studium Masters Programu na prestižní berlínské univerzitě – Jazz Institut Berlin, pod vedením amerických lektorů Grega Cohena a Johna Hollenbecka.

2013 – vydává společně s Martou Töpferovou sólové autorské album Milokraj. Sbírka oslňujících autorských písní čerpá z českého a moravského folklóru a dalších slovanských vlivů. Ke spolupráci byli přizváni Stano Palúch – housle, Marcel Comendant – cimbál a David Dorůžka – kytara.

2014 – album „Milokraj“ získává nominaci na hudební cenu Anděl 2013 v kategorii World Music.

2015 – s novým česko-německým projektem Pénte vydává autorské CD Bercheros Odyssey, které získává nominaci na cenu Anděl v kategorii Jazz & Blues.

V rámci světových vystoupení účinkoval např. v  Bulharsku, Francii, Itálii, Belgii, Maďarsku, Rusku, Jihoafrické republice, Maroku, Španělsku, Německu, Rakousku, Polsku, Anglii, USA, Mexiku aj.

Na hudební scéně v současné chvíli dále spolupracuje např. s  Davidem Dorůžkou, Stevem Walshem (USA), Beátou Hlavenkovou, Cyrillem Oswaldem (NL), Martou Topferovou (USA), Lenkou Dusilovou, Eternal Seekers, Yvonne Sanchez, Najponkem, Danem Tepfrem (USA), Bryson Kernem (USA), Samem Sadigurskym (USA), Markem Aanderudem (MEX/USA), Hernanem Hechtem (ARG) a.j.

 

Stránky Tomáše Lišky