Michal Rataj

Michal Rataj (foto Ana Sebelkova)Hudební skladatel, producent, pedagog. Vystudoval nejprve muzikologii a pak skladbu u prof. Ivana Kurze a Milana Slavického. Absolvoval studijní pobyty ve Velké Británii a Německu a v roce 2007 získal Fulbrightovo stipendium ke studiu na Kalifornské univerzitě v Berkeley (CNMAT).

Přes deset let pracoval jako hudební režisér a zvukový designer v Českém rozhlase a je autorem desítek zvukových realizací rozhlasových her. Od roku 2003 je producentem pořadu Radioateliér zaměřeného na progresívní formy akustických umění a podílel se na vedení producentské skupiny EBU Ars Acustica. Od roku 2005 je pedagogem katedry skladby HAMU.

Jako skladatel se věnuje zejména elektroakustické a instrumentální hudbě a jeho skladby jsou prováděny a vysílány v řadě zemí po celém světě. Se svými zvukovými koncerty (performance se zvukovými objekty v prostorovém zvuku) vystupuje v Evropě a v USA a vede řadu mezinárodních workshopů a masterclass.

Jako autor filmové hudby se od roku 2004 podílel na realizaci dvacítky hraných a dokumentárních filmů a TV seriálů, v poslední době především s režisérem Robertem Sedláčkem.

 

Stránky Michala Rataje